І Н С Т Р У К Ц І Я

для  медичного застосування препарату

ПРОГЕСТЕРОН

(PROGESTERONЕ)

 

 

Склад:

діюча речовина: в 1мл препарату прогестерону 10 мг або 25 мг;

допоміжні речовини: бензилбензоат, олія оливкова рафінована.

 

Лікарська форма. Розчин для ін'єкцій олійний.

 

Фармакотерапевтична група. Гормони статевих залоз та препарати, що застосовуються при патології статевої сфери. Гестагени.

Код АТС G03D A04.

 

Клінічні характеристики.

Показання. Аменорея, ановуляторні маткові кровотечі, ендокринне безпліддя, в тому числі, зумовлене недостатністю жовтого тіла, невиношування вагітності, олігоменорея, альгодисменорея (на грунті гіпогонадизму).

 

Протипоказання. Захворювання печінки, порушення функції печінки, рак молочної залози та статевих органів, схильність до тромбозів, активна венозна або артеріальна тромбоемболія, тяжкий тромбофлебіт або ці стани в анамнезі, вагітність після 36 тижня, позаматкова вагітність або аборт, що не відбувся (в анамнезі), вагінальні кровотечі невстановленого генезу, стан після аборту, порфірія.

 

Спосіб застосування та дози. Перед застосуванням ампулу з препаратом злегка підігрівають на водяній бані (до 30-40˚С). У випадку випадання кристалів ампулу нагрівають на киплячій водяній бані до повного їх розчинення. Препарат вводять внутрішньом'язово або підшкірно.

При кровотечах, пов'язаних із дисфункцією яєчників, – по 5-15 міліграм щодня протягом 6-8 днів. Якщо заздалегідь проведено вискоблювання слизистої оболонки порожнини матки, то ін'єкції починають через 18-20 днів. Якщо провести вискоблювання неможливо, препарат вводять і під час кровотечі. При цьому кровотеча може тимчасово (на 3-5 днів) посилитися; різко анемізованим хворим рекомендується заздалегідь зробити переливання крові (200-250 мл). Якщо після 6-8 днів лікування кровотеча не припинилася, подальше введення прогестерону недоцільне. При кровотечі, що припинилася, лікування не слід переривати раніше 6 днів лікування.

При гіпогеніталізмі і аменореї вводять (одразу після застосування естрогенних препаратів) по 5 мг щодня або по 10 мг через день протягом 6-8 днів.

Для профілактики і лікування загрози викидня, викликаного недостатністю функції жовтого тіла, – по 10-25 мг щодня або через день до повного усунення ризику викидня. При звичному викидні препарат вводять до 4 місяця вагітності.

При альгодисменореї (дисменореї), щоб зменшити або усунути біль, препарат починають вводити за 6-8 днів до менструації по 5-10 мг щодня протягом 6-8 днів. Курс лікування можна повторити кілька разів. Вища разова і добова доза внутрішньом'язово складає 25 мг (2,5 мл 1 % розчину або 1 мл 2,5 % розчину). Лікування прогестероном альгодисменорєї, пов'язаної з недорозвиненням матки, можна поєднувати з попереднім призначенням естрогенних препаратів.

 

Побічні реакції. Можливе підвищення артеріального тиску, набряки, головний біль, безсоння, сонливість, запаморочення; здуття живота, біль у животі, нудота, запор, діарея, метеоризм; спазми матки, порушення з боку зовнішніх статевих органів, такі як сухість, генітальний свербіж, вагінальні виділення, кровотечі, вагінальний мікоз, ураження молочних залоз, такі як набряк, підвищена чутливість, передменструальний синдром, порушення менструального циклу, аменорея або кровотечі у середині циклу; холестатична жовтяниця, венозні тромбоемболії, акне, хлоазма, алопеція, гірсутизм, лихоманка, депресія.

Можливі алергічні реакції у вигляді висипів на шкірі, кропив’янки, анафілактичних реакцій. Зміни у місці введення.

 

Передозування. Посилення побічних ефектів.

 

Застосування у період вагітності або годування груддю. У період вагітності препарат застосовують тільки для профілактики та лікування загрози викидня. Після 36 тижня вагітності застосування препарату протипоказане. Не застосовують препарат для жінок, які планують вагітність найближчим часом.  Ризик уроджених аномалій, включаючи статеві аномалії у дітей обох статей, пов'язаний з дією екзогенного прогестерону під час вагітності, повністю не встановлений. Прогестерон проникає у грудне молоко, тому поргестерон не слід застосовувати в період годування груддю.

 

Діти. Препарат не застосовують дітям.

 

Особливості застосування. З обережністю слід застосовувати при захворюваннях серцево-судинної системи, артеріальної гіпертонії, хронічній нирковій недостатності, сахарному діабеті,бронхіальній астмі, епілепсії, мігрені, депресії, гіперліпопротеїнемії.

Прогестерон також слід застосовувати з обережністю хворим з психічними порушеннями в анамнезі, препарат необхідно відмінити при появі перших ознак депресії.

У хворих на цукровий діабет потрібно ретельно контролювати рівень глюкози в крові.

При застосуванні Прогестерону необхідно бути уважними до ранніх ознак та симптомів тромбоемболії, а в разі їх виникнення терапію препаратом необхідно припинити.

Оскільки метаболізм стероїдних гормонів відбувається в печінці, Прогестерон не слід застосовувати для пацієнтів з порушеннями функції печінки.

При тривалому застосуванні великих доз Прогестерону можливе припинення менструацій.

 

Здатність впливати на швидкість реакції при управлінні автотранспортом або роботі з іншими механізмами. У період лікування необхідно утримуватися від заняття потенційно небезпечними видами діяльності, що вимагають підвищеної уваги і швидкості психомоторних реакцій.

 

Взаємодія з іншими лікарськими засобами та інші види взаємодій. Прогестерон послаблює дію препаратів, що стимулюють скорочення міометрія (окситоцин, пітуїтрин), анаболічних стероїдів (ретаболіл, неробол), гонадотропних гормонів гіпофіза. При взаємодії з окситоцином зменшується лактогенний ефект. Посилює дію діуретиків, гіпотензивних препаратів, імунодепресантів, бромкриптину і системних коагулянтів. Знижує ефективність антикоагулянтів. Дія прогестерону знижується при одночасному застосуванні барбітуратів.

 

Фармакологічні властивості.

Фармакодинаміка. Прогестерон є гормоном жовтого тіла; викликає перехід слизової оболонки матки з фази проліферації, викликаної фолікулярним гормоном, у секреторну фазу, а після запліднення сприяє її переходу у стан, необхідний для розвитку заплідненої яйцеклітини. Зменшує також збудливість і скорочуваність мускулатури матки і маткових труб, стимулює розвиток  кінцевих елементів молочної залози.

Фармакокинетіка. Після внутрішньом'язового та підшкірного введення швидко і практично повністю всмоктується. Метаболізіруєтся в печінці, утворюючи кон'югати з глюкуроновою і сірчаною кислотою. Період напіввиведення складає кілька хвилин.

50-60 % виводиться з сечею, понад 10 % – з жовчю.

Кількість метаболітів, що екскретуються з сечею, коливається залежно від фази жовтого тіла.

 

Фармацевтичні характеристики.

Основні фізико-хімічні властивості: прозора оліїста рідина від світло-жовтого до зеленувато-жовтого кольору.

 

Несумісність. Препарат не слід змішувати з іншими лікарськими засобами.

 

Термін придатності. 5 років.

 

Умови зберігання. Зберігати у захищеному від світла місці при температурі від 15 ˚С до 25 ˚С.  Зберігати у недоступному для дітей місці.

 

Упаковка. По 1 мл препарату в ампулі. По 10 ампул у пачці.

 

Категорія відпуску. За рецептом.

 

Виробник. ПрАТ «БІОФАРМА».

 

Місцезнаходження. Україна, 03680, м. Київ, вул. М. Амосова, 9.